Препоруке за примену мера у установама за исхрану и смештај ученика у наредном периоду

У  наставку се налазе препоруке за примену у установама за исхрану и смештај ученика и студената током наредних недеља, које је Одељење за послове ученичког и студентског стандарда добило од релевантних институција Института за јавно здравље Србије „Др Милан Јовановић Батут“ и Завода за здравствену заштиту студената:

С обзиром на то да епидемија COVID 19 још увек траје, као и да постоје ризици за заражавање осетљивих особа, имајући у виду најновије одлуке Кризног штаба Владе РС у смислу ублажавања мера превенције и сузбијања које су на снази, дајемо следеће мишљење о препорукама за примену у установама за смештај и исхрану ученика и студената:

1. Препоручује се ношење заштитне маске преко уста и носа свим корисницима у ученичким и студентским  ресторанима током стајања у реду, као и у другим просторијама ученичких и студентских домова када није могуће одржавати дистанцу од 1 m од особа са којима уобичајено не долазе у блиски контакт (непознате особе). Ношење маске се нарочито препоручује у просторијама у којима није могуће проветравање природним путем.
  2. Посете и преноћишта у студентским домовима могу да се дозволе трећим лицима уз проверу температуре на уласку у студентски дом.
  3. Уколико не постоји хитна потреба, препоручујемо постепено повећање капацитета у мензама додавањем по 10% столова недељено до достизања максималног капацитета у наредних 4-5 недеља, када и престаје уобичајена сезона болести које се преносе капљичним путем (поред COVID-19, ту су и друге респираторне инфекције, нарочито грип).
  4. Препоручује се особљу запосленом у ученичким и студентским ресторанима да носе заштитну маску преко носа и уста током периода послуживања хране због продуженог боравка у просторијама у којима борави велики број непознатих особа и, самим тим, потенцијално дуготрајне изложености инфекцији.